FOR THE RECORD
1948 (St. Moritz/London)
Gold
Fanny Rosenfeld, Canada,
athletics, 100-meter
dash
Lillian Copeland, USA,
athletics, discus throw
Istvan Barta, Hungary,
water polo
Attila Petschauer, Hun-
gary, fencing, individual
saber
Frank Spellman, USA, middleweight
weightlifting
Henry Wittenberg, USA, freestyle light-
heavyweight wrestling
Silver
Steve Seymour, USA, athletics, javelin
throw
Bronze
Bronze
Ellis Smouha, Great
Britain, athletics, 400-
meter relay
Harry Isaacs, South
Africa, bantamweight
boxing
Harold Devine, USA,
featherweight boxing
Samuel Rabin, Great
Britain, freestyle mid-
dleweight wrestling
1932 (Lake Placid/
Los Angeles)
Gold
James Fuchs, USA, athletics, shot put
1952 (Oslo/Helsinki)
Gold
Above: Swimmer Mark Spitz
Below right: Speed skater
Irving Jaffee, center, wins at
Lake Placid.
Lillian Copeland, USA, ath-
letics, discus throw
Irving Jaffee, USA, 5,000-meter speed skating
Irving Jaffee, USA, 10,000-meter speed skating
George Gulack, USA, gymnastics, rings
Gyorgy Brody, Hungary, water polo
Istvan Barta, Hungary, water polo
Miklos Sarkany, Hungary, water polo
Endre Kabos, Hungary, fencing, team saber
Attila Petschauer, Hungary, fencing, team saber
Silver
Karoly Karpati, Hungary, freestyle lightweight
wrestling
Abraham Kurland, Denmark, Greco-Roman light-
weight wrestling
Peter Jaffe, Great Britain, star-class yachting
Phillip Erenberg, USA, gymnastics, club swinging
Bronze
Albert Schwartz, USA, 100-meter freestyle swimming
Nickolaus Herschl, Austria, freestyle heavyweight
wrestling
Nickolaus Herschl, Austria, Greco-Roman heavy-
weight wrestling
Nathan Bor, USA, lightweight boxing
Endre Kabos, Hungary, fencing, individual saber
Rudolf Ball, Germany, ice hockey
1936 (Garmisch-Partenkirchen/
Berlin)
Gold
Samuel Baiter, USA, basketball
Gyorgy Brody, Hungary, water polo
Miklos Sarkany, Hungary, water polo
Karoly Karpati, Hungary, lightweight freestyle
wrestling
Endre Kabos, Hungary, fencing, individual saber
Endre Kabos, Htingary, fencing, team saber
Silver
Eva Szekely, Hungary, 200-meter breast-
stroke swimming
Robert Antal, Hungary, water polo
Boris Gurevitsch, USSR, Greco-Roman fly-
weight wrestling
Claude Netter, France, fencing, team foil
Mikhail Perelman, USSR, gymnastics,
team combined exercises
Agnes Keleti, Hungary; gymnastics, floor exercises
Sandor Geller, Hungary, soccer
Valeria Gyenge, Hungary, 400-meter freestyle swim-
ming
Silver
Aleksandr Moiseyev, USSR, basketball
Grigoriy Novak, USSR, middle-heavyweight
weightlifting
Henry Wittenberg, USA, light-heavyweight freestyle
wrestling
Agnes Keleti, Hungary, gymnastics,
team combined exercises
Bronze
Imre Farkas, Hungary, canoe, 10,000-meter Canadian
pairs
Boris Goikhman, USSR, water polo
Yves Dreyfus, France, fencing, team epee
Armand Mouyal, France, fencing, team epee
Yakov Rylsky, USSR, fencing, team saber
David Tyschler, USSR, fencing, team saber
1960 (Squaw Valley/ Rome)
Gold
Mark Midler, USSR, fencing, team foil
Silver
Boris Goikhman, USSR, water polo
Isaac Berger, USA, featherweight weightlifting
Allan Jay, Great Britain, fencing, individual epee
Allan Jay, Great Britain, fencing, team epee
Guy Nosbaum, France, rowing, coxed-fours
Jean Klein, France, rowing, coxed fours
Vladimir Portnoi, USSR, gymnastics, team combined
exercises
Bronze
Leon Rotman, Romania, canoe, 1,000-meter Canadian
singles
Imre Farkas, Hungary, canoe, 1,000-meter Canadian
pairs
Klara Fried-Banfalvi, Hungary, kayak, 500-meter
pairs
Bronze
James Fuchs, USA, athletics, shot put
Lev Vainschtein, USSR, free rifle
Agnes Keleti, Hungary, gymnastics,
team exercise with portable appara-
tus
Agnes Keleti, Hungary, gymnastics,
asymmetrical bars
1956 (Cortina d'Ampezzo/
Melbourne)
Gold
Leon Rotman, Romania, canoe, 1,000-
meter Canadian singles
Leon Rotman, Romania, canoe,
10,000 meter Canadian singles
Isaac Berger, USA, featherweight
weightlifting
Agnes Keleti, Hungary, gymnastics,
asymmetrical bars,
Agnes Keleti, Hungary, gymnastics,
floor exercises
Agnes Keleti, Hungary, gymnastics,
balance beam
Agnes Keleti, Hungary, gymnastics, team exercise
with portable apparatus
Aliz Kertesz, Hungary, gymnastics, team exercise with
portable apparatus
Boris Rasinsky, USSR, soccer
Irving Maretzky, Canada, basketball
Silver
Bronze
Eva Szekely, Hungary, 200-meter breaststroke swim-
ming
Claude Netter, France, fencing, team foil
Agnes Keleti, Hungary, gymnastics, individual com-
bined exercises
Gerard Blitz, Belgium, water polo
Rudi Ball, Germany, ice hockey
Laszlo Szollas, Hungary, pair figure skating
Emilia Rotter, Hungary, pair figure skating
Agnes Keleti, Hungary, gymnastics, team combined
exercises
Aliz Kertesz, Hungary, gymnastics, team combined ex-
ercises
Rafael Gratsch, USSR, 500-meter speed skating
Moyses Blas, Brazil, basketball
David Segal, Great Britain, athletics, 400-meter relay
Albert Axelrod, USA, fencing, individual foil
Robert Halperin, USA, star-class yachting
Vladimir Portnoi, USSR, gymnastics, long horse vault
Rafael Gratsch, USSR, 500-meter speed skating
1964 (Innsbruck/ Tokyo)
Gold
Lawrence Brown, USA, basketball
Gerald Ashworth, USA, athletics, 400-meter relay
Irena Kirszenstein, Poland, athletics, 400-meter relay